Новини

Голова Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття Олександр Гарновдій розповів про стан галузі в регіоні

Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття була створена у 2021 році і  об’єднує  кілька громадських організацій. Наразі в її складі 6 таких організацій з-поміж малих виноробів та виробників дистилятів в області. Очолює її Олександр Гарновдій. Влітку Асоціація отримала членство  у Громадській спілці УКРСАДВИНПРОМ, з котрою була підписана угода про співпрацю.

Про те, як сьогодні працюють винороби на Закарпатті, з якими викликами зіштовхуються читайте далі у інтерв'ю з Олександром Гарновдій.

- Розкажіть про діяльність Вашої асоціації.

- Виноробством займаюся з 2018 року, маю 1 гектар власного винограду і у 2020 році отримав ліцензію на виготовлення вина. Надаю перевагу автохтонним сортам винограду. У 2021 році нам на Закарпатті вдалося об'єднати всі спілки, які були організовані за регіональною ознакою. Зараз до складу Громадської Спілки “Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття” входить 6 громадських організацій. Мета організації – об'єднати всіх виноградарів, виноробів та дистиляторів у єдину спільноту та разом розбудовувати галузь. Ще одним завданням було створення дегустаційної комісії. До дегустаційної комісії увійшло понад 30 представників різних установ та організацій, які пройшли попереднє навчання і належну сертифікацію. Також ми були одними з ініціаторів і разом з Закарпатською військовою державною адміністрацією провели вперше обласний конкурс “Вина Срібної Землі”. Зараз активно працюємо над реєстрацією географічного зазначення «Вина Срібної Землі». Це важливий крок для закарпатських виноробів, який свідчить про готовність розвиватися, вдосконалюватися та працювати за європейськими правилами. За останній рік наша команда вибудувала плідну співпрацю з міжнародними організаціями ФАО та IPRSA.  У рамках цієї співпраці був успішно проведений перший тур грантових угод, а експерти ФАО надали позитивні висновки для принаймні 20 виноробів нашої області. Спільно з  ФАО та IPRSA ми організували систему навчання по переробці винограду та виготовленню вина. Маємо розуміння щодо наших недоліків у виробництві вина, саме в розумінні базових процесів, необхідних для ефективної роботи з виноградом та вином.

- Яким був 2023 рік для галузі?

- На Закарпатті минулий рік виявився надзвичайно складним для виноробства. Сприятливі погодні умови змінились непередбачуваною "тропічною" погодою, що вимагало серйозного захисту винограду. Фінансові витрати на такий захист були значними, а виноградарі потребували високого рівня підготовки для ефективного ведення господарства. Цей рік виявився надзвичайно випробувальним. З урахуванням воєнного стану доходи населення в регіоні суттєво зменшилися, адже війна не робить вино першочерговим товаром. Перепоною розвитку галузі ми вважаємо класифікацію вина як підакцизного товару, що підпадає під адміністрування податковою службою. Це обмежує наш доступ до програм кредитування через сприйняття вина суто в площині алкогольного напою, а ми не можемо відокремити виробництво вина від вирощування винограду. Наша галузь вимагає специфічного підходу, оскільки від посадки лози до отримання вина проходить 6-7 років, а ще 1-2 роки, щоб вино набрало необхідної якості.

Наше Фермерське господарство “Винна мануфактура Штифко”, шукає шляхи для збереження стабільності та розвитку в умовах складнощів. Одним із напрямків є винний туризм, але він також постраждав від відсутності іноземних туристів та зменшення обсягу внутрішнього туризму.

- Як справляєтеся з труднощами?

- Кожен винороб – це творча особистість, що вносить свій власний креатив у цей витончений процес. Від забігів на виноградниках до унікальних дегустацій, поєднаних з гастрономічними шедеврами. Ми намагаємося переконати наших рестораторів, що наше вино не просто конкурентоспроможне, а й може перевищити очікування. Спроби вирізнитися і продемонструвати, що наше вино є справжньою перлиною, яка не поступається продукції наших сусідів. Змінювати сформовані уявлення та переконання споживачів можливо тільки шляхом широкого висвітлення та формування нового сприйняття алкоголю, знайомством з особливостями регіональних вин, філософією вина в цілому. І ми працюємо в цьому напрямку, зокрема видається цікавою ідея формування філософії вина (виноробства і виноградарства) країн Центрально-Східної Європи, котрі за багатьма характеристками гідно вирізняються і мають свій особливий характер.

- Які завдання ви ставите перед собою у наповненні сортової бази та розвитку виноробної культури в регіоні?

-Наша сортова база винограду побудована на традиціїх, які, на жаль, були тимчасово обірвані радянською добою. Сорти, що вирощувались до Другої світової війни, значно відрізнялись від тих, що культивувались за радянських часів. Бачимо сенс у поверненні до сортів, що культивувались до 1939 рокуу поєднанні  з сортами сучасної селекції. Історично наша сортова база є спільною з угорською, словацькою, чеською  та австрійською.

Ця сортова база існує тут вже століттями. До наших автохтонних сортів, що вирізняють нас з поміж інших винних регіонів, є Бакатор, Леанка, Трамінер, Черсегі, Кийкфранкош, мускати та інші. Гарні результати у нашому регіоні дають сорти української селекції, а саме Одеський Чорний, Красень, Цитронний магарадж, Дружба, Буковинка.

Наша мета – познайомити світ з винами нашого регіону, винами Срібної Землі.

4 грудня відбудеться зустріч науковців університету з Рікардо Ф. Нуньєс в рамках міжнародної науково-практичної конференції

4 грудня 2023 відбудеться зустріч науковців університету з Рікардо Ф. Нуньєс в рамках міжнародної науково-практичної конференції.

• 10:00 - 10:30 зустріч Рікардо Ф. Нуньєс з керівництвом Одеського національного технологічного університету
• 10:30-11:30 екскурсії лабораторіями Університету
• 11:30-12:00 кава-брейк

Сценарій телемосту 12:00 - 14:00

ТЕМА: Одеський чорний - винна візитівка України.

Мета проведення зустрічі: обмін досвідом між професіоналами, енологами різних країн щодо розвитку лінійок моносортових вин в рамках одного виробництва на прикладі Аргентини і сорту Мальбек, Іспанії і сорту Темпранільо, України і сорту Одеський чорний.

Теоретична частина

12:00 - 12:15 - Вступне слово від адміністрації університету
12:15 - 12:30 - Незлі Івіт, Голова Департаменту енології і методів аналізу OIV
12:30 - 12:45 - Пабло Наваррете, енолог виноробні Vinos de La Luz в Аргентині
12:45 - 13:00 - Фернандо Аріха, енолог виноробні La Luz del Duero, La Luz de Cigales

в Іспанії
13:00 - 13:15 - Др. Рікардо Нуньес, власник міжнародної групи компаній Vinos de La

Luz, Доктор юридичних наук, бізнесмен, меценат

Посилання на зустріч:

https://us02web.zoom.us/j/83311959355?pwd=bHJza1VOL0dMT3RFdnRWSEtkdlhSdz0 9

Ідентифікатор конференції: 833 1195 9355 Код доступу: 041223

У Києві відбувся перший всеукраїнський фестиваль “День винороба”

12 листопада Україна відзначає День виноградарів, виноробів і садівників. З цієї нагоди Громадська спілка “УКРСАДВИНПРОМ” разом із партнерами Клуб експертів, Всеукраїнська асоціація виноробів і сомельє організували Перший Всеукраїнський фестиваль “День винороба”. Це чудова нагода продемонструвати киянам та гостям міста унікальні українські вина.

Українські винороби продовжують працювати, вирощувати виноградники та робити справжнє вино та знайомити українців з різними сортами та технологіями.

Фестиваль зібрав виноробів з 10-ти різних регіонів України і всі відвідувачі фестивалю мали нагоду продегустувати напій.

“Сподіваюся, фестиваль стане щорічним, адже ми маємо підтримувати українських виробників та популяризувати українську якість як в Україні, так і на міжнародному рівні. Я щиро вітаю всіх виноробів з професійним святом і дякую за неймовірну роботу, яку вони продовжують робити”, - зазначив Володимир Печко, Голова “УКРСАДВИНПРОМ”.

Засновник київського аналітичного центру Experts Club Максим Уракін зазначив, що Україна може виробляти набагато більший обсяг вина, ніж сьогодні, але конкуренція з боку імпортної продукції є високою. 

“За даними Experts Club, імпортне вино займає значну частку на ринку України, складаючи близько 70% від загальних продажів у країні, натомість частка українського вина становить приблизно 30%. Проведення тематичних фестивалів, присвячених виноробству, могло б відкрити для споживачів унікальні сорти українського вина, які нічим не поступаються французьким чи італійським”, – додав Максим Уракін.

Голова Всеукраїнської асоціації виноробів і сомельє, Наталія Благополучна наголосила на унікальності органолептичних характеристик та смакових якостей українських крафтових вин.

“Різноманітність наших вин – це результат унікальних локальних кліматичних умов та особливостей сортів винограду, які ми використовуємо. Вони вражають своєю оригінальністю, викликають захоплення і стимулюють до проведення сміливих експериментів”, – зазначила Наталія Благополучна.

В рамках фестивалю відбулися презентації унікальних сортів вина від виноробів України, дегустація, Презентація сирів та м'ясної гастрономії, голосування за краще вино, майстер-класи та конкурси від виноробів, серед яких робота з професійним барменом, конкурс відкорковування пляшки з вина за всіма правилами, визначення налитого вина за ароматом та багато інших. 

Насичена програма фестивалю створила теплу та дружню атмосферу серед відвідувачів.

Відгуки виноробів, учасників фестивалю:

Володимир Зелениця, Родина виноробні Zelenytsy winery "Родинна виноробня Зелениці"

"Приймаємо участь у святі “День винороба” і дуже сподіваємося, що таке свято буде щороку. Представляємо сьогодні столові вина, з винограду, вирощеного на Поділлі, на Подільських Товтрах. Виноградники знаходяться в самому серці Подільських Товтр на південних схилах. Важливо для нас брати участь в таких заходах, де об'єднуються крафтові виробники з різних куточків України, обмінюючи досвідом і насолоджуючись новинками. Це чудова нагода "йти в ногу з часом". На таких заходах відчуваєш, наскільки в Україні талановиті крафтовики, що з ентузіазмом створюють високоякісний продукт. Ми впевнені, що подібні заходи сприятимуть популяризації українських крафтових виробників, роблячи їхні творіння доступними для всього населення України. Нехай це свято стане традиційним і приносить радість та визнання всім виноробам країни!"

Андрій Стрілець Генеральний директор Prince Trubetskoi Winery.

“Зараз наш завод знаходиться на деокупованій території. Ми випустили бренд, який мав випуститися весною 2022 року,  проте наша виноробня опинилася під окупацією. Ми не можемо зробити таке ж вино як на Трубецких, сьогодні ми презентуємо молоде вино. Зараз випускаємо вино з допомогою партнерів Chateau-Pinot. Вони мають власні виноградники і з їх допомогою ми випускаємо вина Dnipro Hills. Ми починаємо все з нуля, виноробні немає, виноградники заміновані і ми не маємо туди доступу. 32000 пляшок у Гостомелі було знищено прямим попаданням і 72 000 пляшок знищено на виробництві. Будемо боротися”

Виноробня Villa Tinta - сімейна виноробня з півдня Одещини, Белградський район с. Оксамитне:

“Ми на ринку з 1998 року і працюємо від вирощування винограду до його повної переробки та розливу по пляшкам. Маємо гарні автохтонні сорти - це Одеський Чорний та Сухолиманський і так само інші угорські та французькі класичні сорти вина та винограду. Такі заходи, як "День винороба" стимулюють попит серед споживачів, а ми відмічаємо, що культура вживання вина в Україні стрімко росте, майже у геометричній прогресії. Порівняно з попередніми роками, відзначається величезний приріст інтересу, що вразливо впливає на наше підприємство. Спостерігаючи за цією динамікою, можна визнати, що людям дійсно подобається. Зростаючий попит також підтримує виноробів у поліпшенні якості своєї продукції.

Дмитро - головний технолог “Винний Дім Гігінеішвілі

“Ми в цьому році представили в основному червоні витримані вина. Працюємо з 2017 року і виробляємо приблизно 30 000 пляшок в рік. Зараз плануємо збільшити асортимент, додати ігристе по класиці. Такі заходи дають можливість споживачам збільшувати свій кругозір стосовно виробників і виробникам дає змогу рекламувати себе віч-на-віч з покупцями. 

Дякуємо всім організаторам, учасникам та гостям свята за неймовірну атмосферу та можливість продегустувати українські вина.

У Києві відбудеться фестиваль "День винороба"

Святкуймо День винороба разом та підтримаймо українських виробників.
 
Вперше ми провемо Всеукраїнський фестиваль, де кожен відвідувач зможе ознайомитися із різними винами зі всіх куточків України.
В програмі фестивалю передбачено презентацію крафтових вин українського виробництва, благодійні аукціони, майстер-класи від виноробів, дегустаційні сесії, кулінарні шоу, виступи музикантів та багато іншого.
 
Винороби із 9-ти регіонів нашої держави представлять свої вина і ви матимете чудову нагоду скуштувати кожне із них.
 
Zelenytsy winery "Родинна виноробня Зелениці" ;
Винний дім Гігінеішвілі;
ПП "Виноробня Сливино";
Dnipro hills (Stoic Ukrainian winery);
WINEIDEA;
ТОВ "Тірас Вайнері"
 46 Parallel;
 Умань Вайнері Ігоря Максименка;
 Father’s wine VB;
 Falko Winery;
 Villa Tinta;
 Kulinichenko winery;
 KOBLEVO;
 Вина Срібної Землі;
📅Коли:
11-12 листопада
📍Де
м.Київ, Дніпровська набережна, 12 ТЦ “RIVER MALL”, фудкорт-зона на 3-му поверсі
 
Партнери заходу: Громадська спілка УКРСАДВИНПРОМ, аналітичний центр Клуб экспертов , Школа сомельє компанії "Майстер-клас" 

«УКРСАДВИНПРОМ» підтримує легалізацію крафтових міцних напоїв

На запрошення Голови асоціації крафтових дистилерів України Камишевої Катерини прийняли участь у важливому заході – Форумі-з’їзді крафтових дистилерів України. Темою форуму стала «Легалізація діяльності малих виробників дистилятів».
«УКРСАДВИНПРОМ» підтримує легалізацію крафтових міцних напоїв.
 
Наталія Бурлаченко, заступниця Голови «УКРСАДВИНПРОМУ» з міжнародних зв’язків виступила з вступним словом на заході та привітала виробників міцних дистилятів з прийняттям Закону про малих виробників дистилятів.
 
Завдяки новим змінам в Законі України крафтовики не просто отримали можливість легально працювати, а і перспективу реалізувати свої давні мрії – побудувати дистилерії та віскікурні, започаткувати сімейний бізнес і відкрити для споживачів якісні та різноманітні міцні напої. Метою цього Закону є приведення чинного законодавства в сфері виробництва та обігу спиртних напоїв і дистилятів у відповідність до вимог законодавства ЄС, а також пом'якшення регулювання в цій сфері для суб'єктів малого підприємництва.
 
💬"Наші колеги стоять на порозі вирішення вкрай важливих питань для галузі міцного крафту, попереду ще багато роботи, ми готові сприяти та спільно вирішувати питання в цій галузі", - прокоментував Владимир Печко, Голова ГС "УКРСАДВИНПРОМ"
 
Під час заходу обговорили наступні питання:
 
• Основні положення нового Закону №481, в контексті малих виробників дистилятів.
• Процес отримання ліцензії на виробництво. Декларація.
• Як повинні працювати механізми оподаткування виробництва та реалізації дистилятів та напоїв з них. Акцизна марка. Звітність.
• Місця зберігання дистиляту, склад готової продукції.
• Будівництво виробництва. Пожежні та будівельні норми. Екологія та ХАСП.
• Продажі та маркетинг.
• Діяльність Асоціації

В Україні презентували досягнення виноградарсько-виноробної галузі та необхідні законодавчі ініціативи для її стабілізації та розвитку

Представники виноробної галузі презентували основні законодавчі зміни необхідні для розвитку галузі та поділилися основними досягненнями виноградарів та виноробів.

Участь в презентації та активному обговоренні взяли народні депутати України.

Володимир Печко, Голова громадської спілки «УКРСАДВИНПРОМ», представник від України в OIV, озвучив головні проблемні питання, які потребують вирішення на державному рівні.

Сьогодні, спілка об’єднує близько 200 виробників фруктів, ягід та винограду, підприємства, що здійснюють переробку фруктів та ягід, виробництво винопродукції, а також профільні наукові установи, тому як ніхто знає всі проблемні питання галузі та систематично напрацьовує шляхи їх вирішення.  

«Сьогодні галузь потребує значної підтримки держави на законодавчому рівні. Зокрема зняття обмеження щодо надання державної підтримки виключно для підприємств первинного виноробства, які не розливають продукцію у споживчу тару і не реалізують алкогольну продукції кінцевому споживачу, а є лише ланкою в процесі виробництва виноробної продукції. Йдеться про Внесення змін до Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», - наголосив Володимир Печко під час свого виступу.

Під час обговорення піднімалися також такі ключові питання:

  • необхідність зниження акцизногоподатку на ігристі вина та скасування їх маркування марками акцизного податку, так як це вже є в країнах ЄС: Греції, Іспанії, Італії, Болгарії та інших. На думку виноробів, їх необхідно виключити столові вина з переліку підакцизних товарів як це працює в 15-ти країнах ЄС. Для реалізації цих ініціатив потрібно внести відповідні зміни до Податкового кодексу України.
  • важливою є підтримка малих виробників й необхідність прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» (№ 9030)
  • створення єдиної державної інформаційної системи «Виноградарсько-виноробний реєстр» та введення вимог до виробництва та обігу вин відповідно до вимог регламенту ЄС 2021/2117 від 02.12.2021 року, потрібно прийняти законопроект № 9139, який передбачає, зокрема,

Все це сприятиме популяризації українського вина та створення сприятливих умов для розвитку виноградно-виноробної галузі в Україні та, відповідно, наповнення бюджету держави.

Сьогодні українські вина завойовують найвищі нагороди на міжнародних виставках, проте надзвичайно важлива підтримка держави та сприяння розвитку цієї галузі.

«Виноробна галузь через повномасштабну війну зазнала значних втрат. Але попри це, торік нам вдалося експортувати українське вино у 49 країн світу. Наше вино було представлено на низці міжнародних виставок, а на найбільшому винному конкурсі у світі Decanter World Wine Competition 2023 Україна здобула 37 нагород. Ми відновили членство в Міжнародній організації виноградарства та виноробства (International Organisation of Vine and Wine). Тобто потенціал нашої галузі високо оцінений на міжнародній арені, але безумовно для подальшого економічного розвитку та налагодження торговельних відносин цей сектор потребує змін на законодавчому рівні та  підтримки держави», – підкреслив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Дмитро Соломчук, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики також висловив підтримку виноградарям:

«Я підтримую українських виноградарів та вважаю, що вони мають продавати свою продукцію без акцизних обмежень та вільно входити в рітейл України. Я прагну бачити в наших магазинах більше українського вина, щоб хоча б 70% на наших полицях був представлений вітчизняний виробник. Тому що часто буває, що ми підтримуємо іноземних виробників, хоча наша продукція в багатьох  значеннях може бути кращою. Вважаю, що про українське вино має знати весь світ і важливо це підтримати на законодавчому рівні".

Олександр Ковальчук народний депутат України:

«В цілому я підтримую виноградно-виноробну галузь. Вболіваю за українське вино. І звісно «ЗА» дерегуляцію та спрощення процедур і ліцензування. З великою надією на розвиток галузі, шляхом зменшення участі держави. На жаль, мало вірю в бюджетну підтримку у вигляді дотацій в період війни».

 Захід відбувся за участі Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, народних депутатів, профільних асоціацій та виноробів.

 

~ Законодавство ~

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 20.03.2018 №151
Наказ та Додатки
Постанова Кабінету Міністрів України від
15 липня 2005 р. N 587 Київ
Постанова
Реєстр сортів рослин України станом на
16.01.2019
Реєстр
Image

УКРСАДВИНПРОМ

03022 УКРАЇНА, КИЇВ
ВУЛ. ВАСИЛЬКІВСЬКА, 37 оф. 414
Т.: +38 (044) 257 42 07
М.: +38 (068) 703 93 93
INFO@UKRSADVINPROM.COM